
Ouders realiseren unieke woonvoorziening
Algemeen 1.129 keer gelezenAls jongvolwassene wil je op een bepaald moment op jezelf gaan wonen. Een plek, waar je je thuis voelt en je jezelf kunt zijn. Maar voor starters met een verstandelijke beperking is dit niet zo vanzelfsprekend. Voor hen is er nu Gouda Up Wonen, een woonvoorziening voor jongvolwassenen (tussen 18 en 35 jaar) met eigen woonruimte, aangevuld met de zorg die bij hen past. De woonvoorziening komt op de plek van de voormalige school De Oostvogel aan de Voorwillenseweg. Gisteren is de samenwerkingsovereenkomst met Woonpartners Midden Holland getekend. Eind 2022 kunnen de eerste bewoners hun intrek nemen.
Door Marianka Peters
Gouda - Het unieke van Gouda Up Wonen is, dat deze stichting door ouders van kinderen met een verstandelijke beperking wordt gedragen. “In totaal ben ik er 15 jaar mee bezig geweest om dit van de grond te krijgen,” vertelt Yvonne Kamperman, moeder van Eveline met Down. “In eerste instantie hadden we een samenwerking met Philadelphia, totdat we merkten dat zij de regie over het project eigenlijk overnamen. WIj waren niet meer de initiatiefnemers en daar ging het ons juist om. Tenslottte weten wij als ouders wat goed is voor onze kinderen. Drie jaar geleden hebben we de stekker uit het overleg getrokken.” Na een oproep begin dit jaar werden met een nieuw bestuur de onderhandelingen voor het ouderproject hervat met Woonpartners Midden Holland. “Dat overleg ging voortvarend en er werd ons een locatie aangeboden op de plek van de voormalige school de Oostvogel, hoek Bernadotttelaan en Voorwilllenseweg,” vult secretaris Frans van der Storm aan. “Gisteren hebben we de samenwerkingsovereenkomst getekend en begin volgend jaar worden het plan en aannemer bekend. Het gaat in totaal om 30 woningen op de eerste en tweede verdieping van het appartementencomplex, waarvan er acht tot maximaal 12 voor Gouda Up Wonen bestemd zijn, met een gemeenschappelijke keuken en huiskamer.” De woonvoorziening wordt echt gedragen door de ouders, die naast hun kind blijven staan en meebeslissen. “Iedere persoon is anders. Wat zorg betreft willen wij dat er maatwerk wordt geleverd. Het persoongebonden budget (pgb) is voor het kind en moet niet opgaan in een grote organisatie waarbij je je moet afvragen waaraan het wordt besteed,” stelt Yvonne. “Wij zijn niet afhankelijk van een zorgorganisatie, maar we kunnen zelf een zorgaanbieder kiezen die bij de bewoner past.” De ouders zijn van begin tot het eind betrokken. “Het is niet afleveren bij de deur, maar de ouders moeten ook echt actief zijn,” vult bestuurslid Fedor Klinkenberg aan. “Er komt straks heel wat kijken als de woningen klaar zijn. We zijn nu met zes ouders en hebben een soort ‘supportteam’, dat hand- en spandiensten gaat verrichten met de inrichting en overige zaken.” Er is nog ruimte voor twee tot vijf ouders met een kind met een verstandelijke beperking. “Het gaat niet alleen om jongeren met Down, maar ook om jongeren met Autisme, ADHD, lichte gedragsproblematiek, die levenslang zorg en begeleiding nodig hebben. Juist vanwege de diversiteit komen alle jongeren met een verstandelijke beperking in aanmerking, zolang zij een pgb hebben en een zelfstandige dagbesteding. En, zeker niet onbelangrijk, zij moeten letterlijk met elkaar door één deur kunnen.”
De Oostvogellocatie is een onderdeel van een groter nieuwbouwtraject in Gouda Oost. In het eerste kwartaal van 2021 wordt bekend gemaakt welke partij het appartementencomplex op de Oostvogellocatie gaat bouwen. Naar verwachting zal de oplevering van de woningen in het vierde kwartaal van 2022 plaatsvinden. Gouda Up en Woonpartners hopen op een spoedig proces. Want, zoals het bestuur van Gouda Up laat weten: “Het is mooi als alle bewoners over een tijdje hun droom in vervulling zien gaan”.
.
Wilt u meer weten over dit bijzondere project? Ga dan voor meer informatie naar: www.goudaupwonen.nl.






















