
GOUDA • De wieken van de Roode Leeuw en ‘t Slot, twee molens in de binnenstad zijn door de gemeente, in overleg met de betrokken molenaars, stilgezet. Dit is gedaan in verband met de veiligheid.
Na een inspectie bleek dat verbindingen in de wieken van de monumentale molens niet langer veilig zijn en moeten worden vervangen.
De lasverbindingen bleken niet meer veilig, meldt Gouda. Het wiekenkruis van een windmolen bevat twee molenroedes, doorgaans van metaal.
Speciaal transport
Deze roedes bestaan uit samengestelde kokers die aan elkaar zijn gelast. Daaraan worden de wieken gemonteerd. Een roede meet 27 meter, voor vervanging ervan is speciaal transport nodig.
Binnen een jaar
Naar verwachting gaat de vervanging van de roedes en de wieken de gemeente 194.000 euro kosten; dit na aftrek van een nog bij de provincie Zuid-Holland aan te vragen subsidie.
Gouda overlegt met molenmaker De Gelder uit Sliedrecht voor het uitvoeren van deze klus. Het streven is de wieken van beide molens binnen een jaar weer veilig te laten draaien, aldus Gouda.
Uitwijken
Om te kunnen blijven produceren, wijkt Molenaar Willem Roose van de Roode Leeuw tijdelijk uit naar korenmolen Den Arend (1869) in Bergambacht.
De molen dateert van 1727 en is nog altijd in bedrijf. Dat maakt het niet alleen een van de oudste korenmolens van Nederland, maar ook een van de laatste bedrijfsmatige maalderijen.
Hier worden nog altijd graan- en meelproducten geproduceerd voor onder andere bakkers en natuurvoedingswinkels.
Buiten bedrijf
‘t Slot is echter al even buiten bedrijf, meldt Gouda. De korenmolen uit 1869 staat aan de Punt, op de fundamenten van het kasteel van de Heeren van Ter Gouw.