
Speuren en spelen in eigen buurt tijdens jubileumeditie Vossenjacht
Nieuws 1.674 keer gelezenGouda - Wat begon als een kleinschalig initiatief na de coronapandemie, is uitgegroeid tot een geliefd jaarlijks evenement: de Goudse Vossenjacht. Op zaterdag 14 juni vindt alweer de vijfde – en daarmee jubileumeditie – plaats. In vier Goudse wijken gaan honderden kinderen op zoek naar ‘vossen’: verklede vrijwilligers die verspreid door de buurt opdrachten geven of simpelweg gevonden moeten worden. Medeoprichter Rik Bos blikt terug én vooruit.
De Goudse Vossenjacht ontstond in 2020 tijdens een online brainstormsessie van initiatiefgroep Gouda Bruist. “Ik wist toen nog niet eens wat een vossenjacht was,” vertelt Rik lachend. “Maar het idee sprak me aan, en samen met anderen hebben we het opgepakt.”
Groot succes
De eerste editie vond plaats in twee Goudse wijken en bood na lange tijd van beperkingen een veilige, laagdrempelige buitenactiviteit voor kinderen en ouders. Die eerste editie was direct een groot succes. “Zodra we zagen hoeveel plezier kinderen hadden en hoeveel enthousiasme er was onder ouders en vrijwilligers, wisten we: dit moet een jaarlijks terugkerend evenement worden.”
Inmiddels zijn er vier wijken bij betrokken: Nieuwe Park, Korte Akkeren, Ouwe Gouwe en Heesterbuurt. Elke wijk heeft een eigen teamcaptain die verantwoordelijk is voor het organiseren van de lokale editie. Rik vervult zelf al jarenlang die rol in Nieuwe Park, waar hij ook woont.
Veel inzet
“Het is hier eigenlijk allemaal begonnen, dit is het geboorteadres van de vossenjacht.” De organisatie is met de jaren efficiënter geworden, maar vraagt nog altijd veel inzet. “We hebben een website, maken flyers, posten op social media en zoeken elk jaar weer naar voldoende vossen. Dat laatste blijft de grootste uitdaging.”
Het concept is eenvoudig: vrijwilligers verkleden zich als ‘vos’ en verspreiden zich over de wijk. Kinderen krijgen een stempelkaart en gaan op zoek. Soms voeren ze opdrachten uit – een doelpunt maken, een raadsel oplossen of een klusje klaren – om een stempel te verdienen; dit is aan de vos zelf. Na afloop kunnen ze met een volle kaart een prijsje ophalen bij sponsor De Goudse Feestwinkel. Voor de leukste vos is er zelfs een extra prijs.
Goud waard
“De drempel is bewust laag,” zegt Rik. “Sommige vossen pakken groots uit met een dinosauruspak of bouwvakkersact, anderen doen gewoon een oranje hoed op. Alles mag.” Eén anekdote is hem bijzonder bijgebleven: “Vorig jaar zat er ineens een jongetje naast een vos in kikkerpak. Hij deed niet eens mee, maar had thuis ook een kikkerpak en kwam erbij zitten. Dat soort momenten zijn goud waard.”
De jubileumeditie wordt vooral gevierd met extra lekkernijen onderweg, zoals limonade en appels. Maar het belangrijkste blijft het spel zelf: kinderen op avontuur door hun eigen wijk. Hoewel Rik binnenkort naar Rotterdam verhuist, blijft hij betrokken. “Ik heb gezegd: dit laat ik niet los. De organisatie draait inmiddels goed en de basis staat, en een website beheren kan ook op afstand.”
Meedoen als vos?
De organisatie zoekt nog enthousiaste vrijwilligers die als vos willen meedoen. Aanmelden kan eenvoudig via de website: www.goudsevossenjacht.nl. Alleen of samen, in een gek pak of met een simpele hoed – iedereen is welkom.
Yara Gouw






















